Jak przygotować się do matury z chemii?

Wielu uczniom biologia sprawia ogromny problem, ale znacznie ciężej idzie im nauka do matury rozszerzonej z chemii. Bardzo mocno łączy się z różnego rodzaju wzorami i zadaniami o podłożu matematycznym i logicznym i już samo to często wystarczy, żeby ktoś poddał się i zupełnie odpuścił sobie naukę. Tymczasem uzyskanie porządnego wyniku jest wręcz niezbędne do dostania się na studia związane z medycyną.

Matura z chemii wbrew pozorom nie jest aż tak trudna, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Jednak kluczem zawsze jest solidne przygotowanie. Jeśli uczeń chce uzyskać z niej porządny wynik, to koniecznie musi rozpocząć naukę ściśle pod egzamin jak najwcześniej, długo przed przejściem do klasy maturalnej. Obecnie w szkole średniej ma się cztery lata w liceum na opanowanie materiału i nie należy czekać, aż całkowicie się wyczerpie. Im wcześniej ktoś zabierze się do pracy, tym mniej będzie musiał korzystać z płatnych korepetycji. Do tego będzie miał wystarczająco dużo czasu przed maturą, żeby jeszcze raz wszystko powtórzyć.

Bardzo ważnym elementem przygotowań jest ćwiczenie swojej wiedzy. Nie ma sensu wkuwać czysto teoretycznej wiedzy, głównie dlatego, że na maturze nie jest ona aż tak potrzebna. Znacznie ważniejsze jest liczenie i poznawanie zadań, które mogą się trafić. Dlatego, zamiast siedzieć z nosem w podręczniku, znacznie lepiej jest zaopatrzyć się w porządny zbiór zadań, najlepiej nie tych, które pojawiły się wcześniej na maturze i codziennie przechodzić przez kolejne działy. W czasie takiej nauki znacznie lepiej przyswaja się teorię, bo zaczyna się ją porządnie rozumieć. Dzięki temu nie trzeba mieć w głowie żadnych gotowych formułek.

Nie ma innej możliwości, niż rozwiązywanie matur z poprzednich lat. Nie należy tego robić bezmyślnie, na każdy arkusz należy dać sobie dokładnie tyle czasu, ile jest przewidziane na egzaminie. Arkusze powinno się przerabiać po poznaniu całego materiału, a nie szczątkowo, bo ich wynik nie będzie w żaden sposób miarodajny. Do tego koniecznie sprawdzaj odpowiedzi z pomocą oficjalnych kluczy. Dzięki temu poznasz właściwą odpowiedź, ale także dowiesz się, jak rozwiązuje się po kolei zadania, których nie udało Ci się zrobić i co znacznie ważniejsze, dowiesz się, co tak naprawdę jest oceniane na egzaminie.

Matura rozszerzona z chemii jest naprawdę bardzo trudna. Nie tylko dlatego, że polega na rozwiązywaniu różnych zadań i nigdy do końca nie wie się, na co się trafi. Jednak dobre przygotowanie to podstawa. Wiedza zapewnia lepszą samoocenę, a także mniejszy stres. Dzięki kilku porządnym latom pracy każda osoba może uzyskać wynik, jaki sobie upatrzyła, jeśli tylko podejdzie do egzaminu na poważnie.