Nauka jazdy na rowerze – rower biegowy i hulajnoga

Nauka jazdy na rowerze nie jest dla dzieci rzeczą prostą, nie jest również czymś szczególnie bezpiecznym. Dlatego warto uczyć dziecka jazdy na rowerze stopniowo. Najtrudniejsze jest oczywiście utrzymywanie równowagi. Szczególnie trudne jest to przy pedałowaniu. Dlatego nie ma sensu, by dziecko uczyło się jeździć na rowerze docelowym.

Równowaga to podstawa

Zaczynamy od trójkołowych rowerków – na pedały lub biegowych, a później zazwyczaj przesiadamy się na większe, dwukołowe rowery z zamontowanymi przy tylnym kole kółeczkami pomocniczymi. Jednak najbardziej pomocnym etapem w nauce zachowywania równowagi będzie etap kolejny, czyli dwukołowy rower biegowy i/lub hulajnoga. Etap ten jest często pomijany i jest to spory błąd. Jeśli wsadzimy dziecko od razu na rower, który będzie wymagał od niego pedałowania, to zapewne skończy się to kilkoma niepotrzebnymi upadkami. Rower biegowy i hulajnoga pozwoli skupić się właśnie na nauce utrzymywania równowagi bez absorbującego pedałowania. Odpychanie się nogą/nogami jest po prostu czynnością zdecydowanie bardziej naturalną. Jeśli dziecko nauczy się utrzymywania równowagi w ten sposób, to po przesiadce na klasyczny rower utrzymywanie równowagi i jednoczesne pedałowanie może okazać się rzeczą, której dosłownie nie trzeba się będzie już uczyć. Najtrudniejsze będzie po prostu za nim.

Dostosowanie i bezpieczeństwo

Żeby nauka jazdy na hulajnodze i rowerze biegowym była efektywna i bezpieczna musimy zachować te same zasady, co przy jeździe na zwykłym rowerze. Hulajnoga i rower biegowy muszą być dostosowane do wzrostu dziecka i mieć odpowiednią jakość, należy zwrócić uwagę, chociażby na tak podstawową rzecz, jak solidne trzymanie się gumowych uchwytów na kierownicy (nie mogą być luźne) i na to, czy nie są one śliskie (szczególnie wilgotna ręka może się wtedy łatwo z nich zsunąć). Dziecko powinno mieć założony kask i ochraniacze na kolana i łokcie. Jeśli mamy taką możliwość, to naukę jazdy warto zaczynać np. na odpowiednio przystrzyżonym i równym trawniku. Nie przyspieszajmy niczego na siłę.