Po co nam filozofia?

Filozofia nie cieszy się dziś raczej szczególną popularnością. Mówi się raczej, że jej znajomość zupełnie nie przydaje się w życiu, że nie można znaleźć po niej sensownej pracy albo że zajmowanie się nią to tylko strata czasu. Tymczasem to znacznie ciekawsze zagadnienie, niż może się na pierwszy rzut oka wydawać. Każda osoba, która na co dzień używa swojego mózgu, powinna się z nią zapoznać i polubić.

Filozofia pozwala zadawać pytania o przyszłość


Filozofia nie jest nauką w ogólnym rozumieniu tego słowa. Nie posługuje się żadnymi metodami badawczymi, nie dostarcza dowodów, ale jednocześnie nie chce tego robić. Filozofia skupia się na tym, co dopiero będzie oraz na tym, czego w zasadzie nie można dowieść. Głównie chce przewidywać przyszłość i podsuwać rozwiązania, do których nauka może dojść w przyszłości, ale także takie, na które najpewniej nigdy nie zdobędzie się odpowiedzi. Dzięki niej można myśleć abstrakcyjnie, lepiej rozumieć otaczający świat i zastanawiać się, dlaczego wygląda tak, a nie inaczej. To sposób na poznawanie tego, czego nie można się dowiedzieć.

Filozofię napędza ciekawość i chęć zrozumienia


Filozofia zrodziła się w momencie, w którym ktoś zadał po raz pierwszy pytanie o przyczynę. Pozwala zastanawiać się nad sobą, swoim pochodzeniem oraz sensem swojego życia. Pomaga też nakierować się na konkretne koncepcje. Studiowanie jej albo poznawanie hobbystycznie podaje informacje i teorie, na których można się zahaczyć albo które pokazują dobitnie, że dotychczasowe myślenie było błędem. Filozofia podsuwa pomysły na pytania, jakie możesz sobie zadać, a potem pomaga Ci zrozumieć, dlaczego je zadałeś i co się pod nimi kryje. Do tego nigdy nie udzieli Ci jednoznacznej i pełnej odpowiedzi.

Każdy korzysta w pewien sposób z filozofii


Nie ma osoby, która na co dzień nie posługiwałaby się podstawami filozofii. Codziennie zadajesz sobie wiele pytań, o których zapewne bardzo szybko zapominasz, ale które odciskają w Tobie swoje piętno. Filozofia to bowiem nie tylko pytania o abstrakcyjne byty, ale także logika. Korzystają z niej analitycy, ekonomiści, lekarze oraz każda inna osoba, która na co dzień w pracy musi rozwiązywać trudne zadania i wyciągać wnioski. Nie bez powodu jeszcze kilkadziesiąt lat temu na każdym kierunku studiów trzeba było zaliczyć ten przedmiot. Bez wiedzy o nim bardzo ciężko jest odkrywać nowe rzeczy i ustosunkowywać się do starych.