Te rzeczy nie są ważne podczas nauki w szkole średniej

Kiedy idziesz do nowej szkoły, na pewno jesteś pełna obaw, ale w gruncie rzeczy nie ma się czym martwić. Nauka w niej wcale nie musi okazać się trudniejsza, będzie jednak wymagała od Ciebie lepszej organizacji i decyzji o swoich priorytetach. W czasie jej trwania nie przyda Ci się natomiast masa rzeczy, które w szkole podstawowej mogły wydawać się elementarne. Poniżej znajdziesz listę tego, co nie jest istotne w szkole średniej.

Rodzaj i sposób prowadzenia zeszytu


To, w czym będziesz prowadzić notatki i jak się do tego zabierzesz, nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Zapewne przejdziesz przez etap, w którym notatki będą wydawały Ci się kluczem do efektywnej nauki, ale im szybciej zrozumiesz, że tak naprawdę liczy się tylko i wyłącznie twoja praca, zaczniesz robić je w najbardziej wygodny sposób. Polski nie musi być prowadzony w zeszycie w linie, a matematyka nie musi być czarno biała i wypełniona samymi liczbami. W szkole średniej notatki mają Ci pomagać, a nie ładnie wyglądać. Nikt nie będzie oceniał twoich zeszytów, a jeśli jednak to zrobi, to zachowa się niepoważnie.

Oceny z przedmiotów, których nie zdajesz na maturze


Od pierwszego dnia absolutnie odpuść sobie naukę przedmiotów, które Cię nie interesują. Będziesz mieć ich cały ogrom i nie będziesz w stanie ze wszystkich mieć doskonałych ocen. Skup się tylko na tych, które są Ci potrzebne i naprawdę Cię interesują, a przedmioty jednoroczne w ogóle sobie odpuść. Świadectwo z paskiem w szkole średniej nie jest w ogóle potrzebne, liczy się wiedza, którą będziesz mogła wykorzystać na najważniejszych do tej pory egzaminie swojego życia. Musisz sama nauczyć się patrzeć na oceny, jak na nic nieznaczące cyferki, żeby odciąć się od fałszywego przekonania, że mówią coś one o twojej wartości.

Oczekiwania innych względem Ciebie i twoich ocen


To, że Ty zdajesz sobie sprawę z tego, że oceny niczego Ci w życiu nie dadzą, nie oznacza, że twoi rodzice lub nauczyciele podejdą tak samo. Nauczyciele będą chcieli, żebyś radziła sobie jak najlepiej, jeśli masz potencjał, bo każdy ambitny i odnoszący sukcesy uczeń przekłada się na ich prestiż w zawodzie, a rodzice zawsze są bardziej zadowoleni, kiedy mogą powiedzieć, że ich dziecko ma świadectwo z czerwonym paskiem. Im szybciej nauczysz się ignorować oczekiwania obu tych grup, tym szybciej zaczniesz pracować na swoją przyszłości i te sukcesy, które naprawdę się dla Ciebie liczą, nawet jeśli nie mają niczego wspólnego ze szkołą.

One Comment on “Te rzeczy nie są ważne podczas nauki w szkole średniej”

  1. Warto sobie zdać z tego sprawę, zanim będzie za późno…trzeba się uczyć mądrze.

Komentarze wyłączone.