Czym się różni podstawówka od szkoły średniej?

Przeskok, który czeka Cię po przejściu ze szkoły podstawowej do średniej, będzie ogromny, bez względu na to, jaką placówkę wybierzesz. Różnice będą znaczne, ale nie daj się zastraszyć starszym znajomym czy rodzicom. Nie będzie źle, w końcu każdy przechodzi to mniej więcej bez szwanku. Warto się jednak na nie przygotować, żeby wiedzieć mniej więcej, co nas czeka i do czego będziemy musieli się dostosować.

Inne podejście nauczycieli i pracowników szkoły


W podstawówce mamy masę nauczycieli, którzy pracują na co dzień z dziećmi, do których Ty w momencie opuszczania szkoły już nie będziesz się zaliczać. Natomiast w szkole średniej nie tylko wszyscy będą patrzyli na Ciebie jak na osobę dorosłą, ale do tego będą Cię tak traktowali. Wszystko, co zrobisz, spotka się z konsekwencjami, a twoje wybory będą nieodwracalne. Jeśli raz pokażesz, że nie można na Ciebie liczyć, nikt Ci już nie zaufa i raczej nie da drugiej szansy. Miej to na uwadze, robiąc pierwsze wrażenie na nauczycielach, ale także swoich nowych znajomych, bo oni też chcę być teraz traktowani poważnie.

Zupełnie inne spojrzenie na naukę


Nauka to też zupełnie inna rzecz. Dziś w wielu szkołach podstawowych nie ma nawet określonych sposobów oceniania, a jeśli są, to często się je nagina albo pozwala uczniowi szybko coś donieść czy zdać dodatkowo. W szkole średniej na ocenę pracujesz cały rok, a na koniec niewiele możesz już zdziałać. Do tego nauczyciele nie będą zainteresowani pracowanie z Tobą. Oni przedstawią Ci tylko materiał, który masz zdać, a jeśli sobie z nim nie poradzisz, to pozostaje Ci podchodzenie do sprawdzianu cały czas od nowa. Przygotuj się na to, że nauka będzie znacznie trudniejsza, ale również bardziej satysfakcjonująca.

Nowe i niezrozumiałe wartości


W szkole średniej przyjdzie czas na zaczęcie swojego dorosłego życia na poważnie. Bez względu na to, czy jesteś na to gotowa, czy nie, będziesz musiała określić, czy chcesz zarabiać na siebie i na przykład pomagać w domu, czy wolisz imprezować, a może przygotowywać się do egzaminów i pójścia na studia. Póki masz czas, lepiej o tym pomyśl, bo zaraz Ci się on skończy, a Ty będziesz musiała podjąć na szybko decyzję, która nie musi się wcale pokrywać z tym, czego pragniesz. Jeśli dziś nie wiesz, co chcesz robić, może się okazać, że nigdy nie uda Ci się dojść do momentu, który Ci to umożliwi.