O czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem nauki rysowania?

Wiele osób marzy o przenoszeniu swoich myśli, snów i wyobrażeń na kartkę papieru. Z początku często myśli się o tym jak o łatwym hobby, którym każdy może się zająć. Czy tak jest rzeczywiście?

Czy rysowanie jest dla każdego?

Przed podjęciem prób nauki rysunki warto wziąć pod uwagę fakt, że nie jest to łatwa dziedzina. Rozwijanie umiejętności i sukcesywna poprawa jakości prac wymaga wiele wysiłku, ćwiczeń i cierpliwości. Równie istotna jest wiedza.

Intuicyjne rysowanie z pewnością jest przyjemnym sposobem na spędzenie czasu. Nie jest jednak wolne od wad. Rysowanie bez odpowiedniego zaplecza teoretycznego prowadzi do wyrobienia błędnych nawyków, które ciężko jest zmienić w późniejszym etapie. Istotne są tu takie pojęcia jak perspektywa, proporcje, linia horyzontu czy punkty zbiegu. A to wciąż są jedynie podstawy.

Samodzielna nauka a kurs rysunku

Rysowanie jest umiejętnością, którą należy starannie i systematycznie rozwijać. Trening polega na powtarzaniu tych samych wzorów i przechodzeniu do coraz bardziej skomplikowanych elementów. W ten sposób można kolejno eliminować popełniane błędy.

Samodzielna nauka rysunku jest możliwa do pewnego stopnia. Zawsze będą potrzebne dodatkowe materiały w postaci materiałów online czy książek i poradników. Znalezienie wartościowych informacji i posegregowanie wiadomości jest jednak zajęciem czasochłonnym. Na sam rysunek powinno się również poświęcać przynajmniej kilka godzin dziennie. Systematyczność i cierpliwość jest niezwykle istotna, szczególnie przy samodzielnej nauce rysunku.

Profesjonalne kursy rysunku są znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Pozwalają przeznaczyć na praktykę czas, który zaoszczędzi się na poszukiwaniu informacji. Starannie dobrane materiały i nauczyciele poprowadzą krok po kroku przez cały materiał w wybranym kierunku. Mogą to być ćwiczenia pod kątem ASP, architektury, rysunku fantasy, krajobrazów czy portretów.

Pośrednim rozwiązaniem są kursy online. Szkolenia internetowe dają dostęp do wartościowych materiałów w formie tekstowej oraz video. Postępowanie zgodnie z otrzymanymi instrukcjami pozwoli spokojnie się rozwijać i również ułatwi korygowanie najczęściej popełnianych błędów.

Wybór najskuteczniejszego rozwiązania

Kursy rysunku z pewnością są znacznym ułatwieniem, które przyspieszy rozwój artysty, a czujne oko doświadczonych nauczycieli pozwoli obrać odpowiedni kierunek.

Dobrym rozwiązaniem jest również próba podjęcia samodzielnej nauki. Tutaj istnieje jednak ryzyko wyrobienia złych nawyków, które mogą utrudnić poprawienie swoich wyników i jakości prac. Istotne przy tym jest, aby skupić się na trenowaniu całkowitych podstaw, takich jak rysowanie prostych linii czy kształtów.

Samodzielna nauka wymaga ogromnej cierpliwości, samozaparcia i motywacji. Brak wyników w dłuższym okresie czasu może powodować zniechęcenie. Dodatkowo w takiej sytuacji trzeba szczegółowo analizować własne rysunki i patrzeć na nie krytycznym okiem. Wyłapywanie popełnianych błędów jest niezwykle istotne i pozwoli uniknąć ich w przyszłych dziełach.